21.7 C
Știri de ultima orăSportBalaci şi Bojneagu, duble campioane naţionale

Balaci şi Bojneagu, duble campioane naţionale

La sfârşitul săptămânii trecute, s-a tras cortina peste un nou sezon indoor (în sală) al Campionatului Naţional de Atletism. Protagonişti au fost cei mai mici dintre practicanţii acestui sport, copiii (1, 2, 3), iar reprezentantele Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trişcu“ din Craiova au avut o prestaţie foarte bună, reuşind să revină acasă cu patru medalii, dintre care trei titluri naţionale şi o medalie de argint. Performere au fost Vanessa Balaci şi Andra Bojneagu (foto), fiecare obținând câte două medalii de aur. Vanessa a câştiga proba de 50 de metri, iar Andra s-a impus la 50 de metri garduri. Cele două au făcut parte din echipa LPS „Petrache Trişcu“ care a câştigat proba de ştafetă 4×50 m. Din echipă au mai făcut parte Diana Iacob şi Maria Sovar. În fine, a patra medalie, de argint, a fost cucerită de ştafeta feminină 4×1 tur alcătuită din Maria Uluceanu, Ionela Truşcă, Andreea Grigoran şi Denisa Papa. Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trişcu“ a obţinut recent diploma pentru cel mai bun club de atletism din ţară la categoria de vârstă juniori 2.