12 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportOltchim, ce victorie!

Oltchim, ce victorie!

Handbalistele de la Oltchim Râmnicu Vâlcea au făcut un meci fabulos aseară, pe teren propriu, învingând formaţia maghiară ETO Gyor, la patru goluri diferenţă, scor 35-31 (13-17), în manşa tur a semifinalelor Ligii Campionilor. Elevele lui Radu Voina au făcut o a doua repriză incredibilă, după ce au fost conduse cu patru goluri la pauză, şi sunt cu un pas în finala competiţiei. Manşa retur a semifinalelor va avea loc sâmbătă (ora 17.00, DigiSport 1), în Ungaria, la Veszprem, într-o sală cu o capacitate de 7.000 de locuri. În cealaltă semifinală, formaţia norvegiană Larvik HK a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, de Buducnost Podgorica (Muntenegru), scor 22-20. Manşa retur se va desfăşura duminică la Podgorica.