18.4 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportEnergia luptă pentru victorie la Cluj

Energia luptă pentru victorie la Cluj

Cu lotul decimat, Energia Pandurii Târgu Jiu nu-şi propune mare lucru pe terenul formaţiei „U“ Transilvania Cluj Napoca, în etapa a 20-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Ora de start a suscitat deja discuţii aprinse, dar până la urmă partida se desfăşoară duminică, de la ora 18.00. Liviu Andrieş are un singur pivot disponibil, Dan Ilieş. „Ar fi extraordinar să câştigăm. Va fi foarte greu, dar eu sunt încrezător că putem face un meci bun. Îi simt şi pe băieţi. Ne lipsesc doi jucători din echipă, Mocanu şi Enache, dar putem face un meci bun. Îi ştim pe cei de la Cluj, şi ei vin după o perioadă cu rezultate bune, dar mergem să jucăm. Nu renunţ la sistemul de apărare «5-1». Trebuie odihnit şi Dan Ilieş pentru că îi va fi greu să joace atac şi apărare 60 de minute. Încerc cu Udriştoiu acolo în faţă şi sper că va fi bine. Clujul are prima şansă dacă ne uităm la lotul nostru, dar, dacă privim în clasament, noi suntem favoriţi“, a declarat Andrieş. Andrei Enache nu va mai evolua în acest sezon, iar situaţia medicală a lui Mocanu nu e clară. În schimb, este aproape de o revenire pivotul Paul Giotoiu. „După pauza care vine, sper să-l folosim“, a mai declarat Andrieş.