miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportEnergia s-a făcut de râs la Lisabona

Energia s-a făcut de râs la Lisabona

Energia Pandurii Târgu Jiu şi-a luat adio de la cupele europene
într-un mod nedemn, fiind umilită la Lisabona, de Benfica, scor 24-41, în manşa retur din optimile Cupei Cupelor la handbal msculin. În tur, la Târgu Jiu, Benfica Lisabona câştigase, de asemenea, la scor, 33-27, calificându-se en-fanfare în sferturile de finală ale competiţiei europene. Europa a fost o corvoadă pentru Energia, care a consumat resurse importante în condiţiile în care lotul este mediocru. Puţini spectatori, circa 400, au asistat la umilinţa românilor în Pavilionul 2 din Complexul „Da Luz“. Energia a rezistat doar 16 minute, timp în care a condus în câteva rânduri la un gol, ultima dată în minutul 6 (5-4). Cu Rădulescu titular, poarta a fost slobodă şi orice şut a poposit în plasă. Benfica s-a mobilizat puţin mai tare în defensivă şi a închis culoarele de şut ale oltenilor. În consecinţă, a punctat pe contraatac, ducând scorul la 20-16 la pauză. La reluare a fost dezastru. Energia a căzut total şi Benfica a pus 11 goluri avantaj (‘50). Liviu Andrieş a dat şi rezervelor Mledenciu şi Udrişotoiu şansa unui duel tare şi Energia a mai punctat doar de două ori în ultimele zece minute, încasând, în schimb, cu nemiluita. Procentajul de reuşită al oltenilor a fost de 48 la sută (24 de goluri din 50 de ocazii), în timp ce gazdele s-au ridicat la 77 la sută, deşi în ultimele minute au trimis oamenii de pe bancă în teren. Energia a arătat că nu prea are ce căuta în cupele europene, gorjenii, cu lotul actual, reuşind doar o victorie, cu amatorii de la Noci, şi trei înfrângeri. Pentru Energia au evoluat: Rădulescu (6 intervenţii), Dragomir – Mazilu (1 gol), Ilieş (4), Apolzan (8), Asoltanei (3), Păiuş (1), Andrei Popescu (3), Şandru (1), Mocanu (3), Vali Popescu, Enache, Mledenciu, Udriştoiu.