22 C
Știri de ultima orăSportPandurii terminară stagiul cu fruntea sus

Pandurii terminară stagiul cu fruntea sus

Echipa Pandurii Târgu Jiu a încheiat al doilea stagiu din Antalya cu o victorie în faţa echipei sârbe FK Rad Belgrad, scor 2-1. Gorjenii revin în ţară pentru patru zile.

Oltenii şi-au mai dres moralul în ultimul test din Antalya, câştigând cu 2-1 în faţa sârbilor de la FK Rad Belgrad, chiar dacă Petre Grigoraş a avut câţiva absenţi importanţi în atac: Matulevicius, Maxim şi Lemnaru. Pandurii a început jocul într-o formulă apropiată de cea de bază (Mingote – Unguruşan, Viera, Cardoso, Vlad – Nistor, Pintilii, Voiculeţ – Grigoraş, Batin, Cristea) şi a reuşit să marcheze de două ori până la pauză. Nistor şi Grigoraş au semnat golurile pandurilor, iar sârbii au redus din diferenţă cu două minute înainte de final. După pauză, pentru gorjeni au mai evoluat: Lazar, Neagu, R. Dumitru, Rada, Tătaru şi Unguru. Bilanţul pandurilor în stagiul al doilea este de două victorii, un egal şi trei înfrângeri. Lucrul negativ de semnalat ar fi fragilitatea defensivă, Pandurii primind gol în toate cele şase jocuri, în total 14, în condiţiile unor adversari modeşti. Petre Grigoraş deplânge, în continuare, pierderile din această iarnă. Odată cu plecările şi accidentările s-au pierdut şi automatismele, iar refacerea relaţiilor de joc cere timp. „Nu sunt progrese foarte mari faţă de primul stagiu, dar nici nu pot fi atâta vreme cât am pierdut jucători foarte importanţi. Se simte lipsa lor. Că vom reuşi într-un timp mai scurt să ne repunem pe picioare şi să redevenim o echipă puternică, e foarte posibil, dar, deocamdată, trebuie să admitem şi să recunoaştem că Pandurii a pierdut câteva piese de bază, câteva automatisme. Jucătorii se cunoşteau între ei. Nu spunem că cei care îi vor înlocui nu au valoare. Au şi ei valoare, dar e nevoie de timp şi pentru cei care vor veni din linia a doua, de la tineret, şi pentru eventualele transferuri, care, deocamdată, în afară de Unguruşan, nu sunt“, declarat Grigoraş.
Pandurii revin astăzi în ţară, iar jucătorii vor primi liber până luni, când este programată plecarea în cel de-al treilea stagiu de pregătire din Antalya.

Revelaţia Roberto Dumitru

Autor a trei goluri în cele două stagii din Antalya ale pandurilor, juniorul Roberto Dumitru ar putea debuta în Liga 1 încă din acest sezon. Şi Alexandru Neagu, venit de la Real Murcia, este gata pentru prima ligă. „Din urmă vin Neagu, Roberto Dumitru… Sunt jucători cărora le dau încredere, dar la ei nu vă aşteptaţi la evoluţii spectaculoase şi rezultate fantastice. Sunt jucători care pot să evolueze bine zece minute sau o repriză, iar trei meciuri să fie zero barat. Eu cred că Roberto va debuta în acest retur de campionat, după evoluţiile pe care le-a avut şi modul în care s-a prezentat în ultimul timp, şi el, şi Neagu“, a spus Grigoraş.

Rezultatele pandurilor în stagiul 2

Pandurii – FK Zeta (Muntenegru, liga 1) 0-3, Panduri – MTK Budapesta (Ungaria, liga 2) 3-3, Pandurii – Novi Pazar (Serbia, liga 1) 1-2, Pandurii – FC Costuleni (Rep. Moldova, liga 1) 3-2, Pandurii – Shkendija (Macedonia, liga 1) 0-3, Pandurii – FK Rad Belgrad (Serbia, liga 1) 2-1.