21.7 C
Știri de ultima orăSportAu oltenii energie pentru play-off?

Au oltenii energie pentru play-off?

Energia Rovinari îşi joacă astăzi, de la ora 18.00, în mare măsură, calificarea în play-off, la Brazi, în compania vicecampioanei CSU Asesoft Ploieşti. Gorjenii se află momentan pe locul 7 în Divizia A de baschet masculin, în timp ce adversara lor ocupă locul 10, însă cu un joc mai puţin disputat. Trupa lui Slobodan Nikolic este neînvinsă în 2012, dar gazdele pornesc favorite de această dată, arătând o creştere evidentă de formă în ultimele două etape. Cele două formaţii s-au mai întâlnit de trei ori în acest sezon, de două ori în Cupa României şi o dată în campionat, CSU Ploieşti câştigând de fiecare dată. Prahovenii tocmai au adus un nou pivot sârb, Vladimir Tica, dar prezenţa sa pe parchet este incertă. Scorul general în confruntările directe este favorabil ploieştenilor, 11-1.

Craiovenii se tem
de Miercurea Ciuc

După aproape două săptămâni distanţă de la ultimul meci oficial, baschetbaliştii de la SCM-U Craiova au astăzi meci. Elevii lui Andelko Mandic şi Marius Toma întâlnesc, de la ora 18.00, colega de clasament, BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc, partida contând pentru etapa cu numărul 21 din Divizia A. „Este un joc pe care-l aşteptăm cu nerăbdare. Băieţii se pregătesc de două săptămâni fără să dispute vreun meci oficial, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile, care au dus la amânarea a două partide. Suntem într-o formă bună şi sper să o dovedim şi la acest meci, unul foarte important pentru noi. Singurul jucător indisponibil este în continuare Branislav Tomic“, a spus „principalul“ Andelko Mandic. Oltenii ocupă locul 13 în clasament, cu 22 de puncte, iar cei de la BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc sunt pe 14, cu 19 puncte. Oaspeţii au transferat jucători în pauza competiţională, iar acum două etape Energia Rovinari a avut nevoie de prelungiri pentru a se impune la Miercurea Ciuc. De aceea, şi jucătorii de la SCM-U sunt precauţi şi conştienţi că, deşi nu întâlnesc una dintre echipele de top din campionat, vor avea de transpirat pentru a obţine victoria.