16.2 C
Știri de ultima orăSportNaţionala de futsal, în sferturi la CE

Naţionala de futsal, în sferturi la CE

Naţionala de futsal a României s-a calificat, în premieră, în sferturile de finală ale Campionatului European din Croaţia. Tricolorii, pregătiţi de spaniolul Sito Rivera, au obţinut accederea în „sferturi“ după ce au învins, joi seară, Cehia, scor 3-1 (1-1), prin golurile înscrise de Gabriel Dobre (‘16:55), Florin Ignat (‘33:47) și Florin Matei (‘36:16), respectiv Michal Belej (‘7:43). În primul meci din grupa A, Florin Matei şi colegii săi fuseseră învinşi de Croaţia, scor 2-1, iar în partida cu Cehia aveau nevoie de un succes la două goluri pentru a fi siguri de calificare. Sâmbătă se dispută ultimul meci din grupă, Cehia-Croaţia (ora 21.30), urmând să se stabilească poziţia pe care o vor ocupa echipele în clasament. Dacă va câştiga grupa A, România va juca în sferturi cu ocupanta locului secund în grupa B (Spania, Ucraina, Slovenia), iar dacă va termina grupa pe locul al doilea, va juca împotriva câștigătoarei grupei B. Clasament grupa A: 1. România 3 puncte/2 jocuri (golaveraj 4-3), 2. Croația 3p/1j (2-1), 3. Cehia 0p/1j (1-3). Celelalte rezultate ale turneului: Spania – Slovenia 4-2, Slovenia – Ucraina 3-6 (grupa B), Italia-Turcia 3-1 (grupa C) și Portugalia-Azerbaidjan 4-1 (grupa D).