12.3 C
Știri de ultima orăSportVictorie mare a voleibaliştilor de la SCM-U Craiova

Victorie mare a voleibaliştilor de la SCM-U Craiova

Voleibaliştii de la SCM-U Craiova au produs surpriza etapei a 15-a din Divizia A1, învingând sâmbătă, în deplasare, vicecampioana Ştiinţa Explorări Baia Mare, scor 3-2 (18-25, 25-23, 23-25, 25-22, 15-10). „A fost un  meci spectaculos, care a ridicat tribunele în picioare. O victorie muncită, care vine după succesul de la jumătatea săptămânii de la Timişoara. Felicit băieții și sper să continuăm pe această linie“, a spus antrenorul Dănuț Pascu.
Dacă băieţii au contabilizat două victorii săptămâna trecută, echipa feminină de volei de la SCM-U a înregistrat două eşecuri, fără set câştigat. Elevele lui Berti Văsuică şi Puşa Dina au fost învinse, ieri, pe teren propriu de ocupanta locului doi, CSV Tomis Constanţa, scor 3-0 (25-10, 25-19, 25-23). Băieţii de la SCM-U ocupă locul 9 în clasamentul Diviziei A1, iar fetele – locul 7. O altă echipă a clubului craiovean, cea de handbal feminin, aflată pe ultimul loc în Liga Naţională, a fost depăşită, sâmbătă, la Filiaşi, de către formaţia de pe locul doi, HC Zalău, scor 25-15 (11-9), în cadrul etapei a 12-a. La debutul pentru SCM, centrul Roxana Han Gaztel a marcat trei goluri. Ea şi colegele sale au reuşit contraperformanţa de a nu marca timp de 20 de minute, în repriza secundă. Baschetbalistele de la SCM-U Craiova au obţinut o victorie importantă în perspectiva play-off-ului Diviziei A. Elevele lui Liviu şi Daniela Manea au învins sâmbătă, pe teren propriu, vecina de clasament BC Danzio Timişoara, scor 78-67 (19-16, 17-23, 12-18, 30-10) şi ocupă locul şapte în clasament. „Un meci foarte disputat, cu două reprize total diferite. În repriza a doua și în special în ultimul sfert am jucat bine și foarte în defensivă. Nu-i deloc de neglijat aportul publicului, pe care l-am simțit alături de noi și care ne-a condus spre victorie“, a spus antrenorul Manea la finalul jocului.