Acasă Sport S-au făcut de râs

S-au făcut de râs

Naţionala României de handbal masculin a ratat calificarea în barajul pentru Campionatul Mondial din 2013, după ce a fost învinsă, ieri, în returul partidei cu Belarus, scor 28-23.  Victoria la trei goluri din meciul tur nu a fost suficientă pentru elevii lui Vasile Stângă, care au cedat la cinci goluri la Minsk. După un start de partidă echilibrat, gazdele s-au distanţat în finalul primei reprize la patru goluri, iar startul părţii a doua a fost cu adevărat de coşmar pentru tricolori. Românii nu au reuşit să marcheze timp de nouă minute, interval în care bieloruşii s-au distanţat la mai mult de zece goluri. Finalul a fost mai bun pentru România, însă ratările de la şapte metri sau aruncările în bară au împiedicat o revenire spectaculoasă pe tabelă.