Acasă Sport Cernat, gol de generic

Cernat, gol de generic

Florin Cernat a înscris un gol şi a pasat decisiv în partida pierdută de formaţia sa, Karabukspor, sâmbătă, pe teren propriu, cu Mersin Idmanyurdu, scor 3-5, din etapa a 16-a a campionatului Turciei. Cernat a fost integralist şi a marcat în minutul 22, cu un şut de la aproximativ 20 de metri. El fusese şi autorul pasei în urma căreia Ilhan Parlak a deschis scorul pentru gazde, în minutul 2. Al treilea gol al echipei Karabukspor a fost înscris de Bilal Kisa (’9). Pentru Mersin Idmanyurdu au marcat Moritz ‘16, ‘25, Beto ‘54, Ben Yahia ‘87 (penalti) şi Boum ‘90.

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.