17.8 C
Știri de ultima orăSportEnergia a pierdut la Reşiţa

Energia a pierdut la Reşiţa

Energia Pandurii Târgu Jiu a pierdut pe terenul echipei HC Caraş-Severin, scor 26-32, într-un joc restant al etapei a zecea a Ligii Naţionale de handbal masculin. Energia rămâne pe locul patru, dar poate termina anul pe podium dacă învinge duminică, acasă, pe HC Odorhei. Gorjenii au cedat jocul înainte de a începe, când au decis să facă deplasarea la Reşiţa în ziua partidei. Coborâţi din autocar, handbaliştii lui Andrieş nu s-au întâlnit cu balonul în primele opt minute, când s-au văzut conduşi cu 7-1. Gazdele au avut şi zece goluri avans în minutul 38, doar prezenţa rezervelor Reşiţei pe parchet împiedicând o înfrângere şi mai clară. Liviu Andrieş a lăsat să se înţeleagă că problemele financiare şi automulţumirea după calificarea în primăvara europeană au demotivat echipa sa. „Concluziile sunt clare şi certe: sunt foarte dezamăgit de echipa mea, e un lucru tipic românesc ca, atunci când ne vedem cu sacii în căruţă, să nu mai dăm totul pe teren. A fost un meci clar câştigat de echipa gazdă şi noi trebuie să ne trezim la realitate pentru că nu avem alte soluţii. Problemele s-au adunat la noi, şi accidentări, şi anumite chestiuni financiare. Ştiţi cum este jucătorul  român, în momentul când nu-i dai ceea ce i se cuvine de drept, e foarte greu să-l motivezi. După jocul cu italienii, jucătorii mei au intrat la Reşiţa resemnaţi şi parcă mulţumiţi de ei şi au lăsat-o mai moale“, a declarat tehnicianul Energiei. Cei doi interi titulari, Păiuş şi Mazilu, nu au marcat, autorii golurilor pentru olteni fiind: Ilieş (5), Asoltanei (5), Apolzan (3), Udriştoiu (3), Şandru (3), Mocanu (2), Popescu V. (2), Mledenciu (2), Popescu A. (1).