11.4 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportDreptul a luat Cupa Ion Rinderiu

Dreptul a luat Cupa Ion Rinderiu

Organizată de Asociaţia „Nu fi indiferent“, ediţia I a Cupei Ion Rinderiu şi-a atins obiectivul, spectacolul domnind pe terenul sintetic de la „Voinţa“ pe toată durata competiţiei destinate studenţilor craioveni. Surprinzător pentru mulţi, echipa câştigătoare a turneului de fotbal pe teren redus a fost cea a Facultăţii de Drept şi Ştiinţe Administrative „Nicolae Titulescu“, care s-a impus în finală, scor 5-2, în faţa formaţiei Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport (anul 1), în timp ce în finala mică s-a impus FEFS (anul 3), cu 1-0, în faţa Facultăţii de Medicină.
„A fost o competiţie antrenantă şi spectaculoasă şi mă simt onorat că mi-a purtat numele“, a spus antrenorul emerit de atletism Ion Rinderiu, la festivitatea de premiere.
„Vreau să le mulţumesc tuturor participanţilor şi să-i felicit pe cei de la Drept, care au produs o surpriză. A fost o întrecere frumoasă şi sunt convins că în viitoarele ediţii lucrurile vor fi şi mai bune“, a punctat Robert Tilea, preşedintele Asociaţiei „Nu fi indiferent“.
Primele patru clasate, la start fiind înscrise opt echipe, au primit diplome, cupe şi câte o minge de fotbal, fiind înmânate totodată şi patru premii speciale. Statueta de golgheter i-a revenit lui Dan Udrescu (Drept, 11 goluri), cel mai tehnic jucător a fost desemnat Claudiu Mirea (Drept), cel mai bun portar a fost Mihai Ciocârlan (FEFS, anul I), iar diploma pentru echipa fair-play i-a revenit Facultăţii de Chimie.
Echipa câştigătoare, dirijată de pe margine de lector universitar doctor Camelia Vlăsceanu, a fost formată din următorii jucători: Firulescu, Lăpădătescu, Bogoi, Cl. Mirea, Voicu, Chirigiu, D. Udrescu, Sălceanu.
Iată rezultatele înregistrate la Cupa Ion Rinderiu: etapa 1: FEFS (anul 1) – Facultatea de Ştiinţe Economice 5-7, FEFS (anul 3) – Facultatea de Automatică, Calculatoare şi Electronică 9-2, Facultatea de Drept şi Ştiinţe Administrative „Nicolae Titulescu“ – Facultatea de Mecanică 10-2, Facultatea de Medicină – Facultatea de Chimie 10-0; etapa a 2-a: ISE – Mecanică 4-6, Chimie – Automatică 1-11, FEFS (1) – Drept 2-1, FEFS (3) – Medicină 5-4; etapa a 3-a: Drept – ISE 3-3, Medicină – Automatică 5-1, Mecanică – FEFS (1) 3-8, FEFS (3) – Chimie 11-2; semifinale: FEFS (3) – Drept 3-5, FEFS (1) – Medicină 4-2; finala mică: FEFS (3) – Medicină 1-0; finala mare: FEFS (1) – Drept 2-5.