3.9 C
Știri de ultima orăSportGorjenii, inexistenţi

Gorjenii, inexistenţi

Energia Rovinari a fost umilită pe terenul echipei CSU Atlassib Sibiu, scor 78-115, în etapa a V-a a diviziei A de baschet masculin. Şi cu Louis Darby pe teren, evoluţia oamenilor lui Nikolic a condus la cea mai drastică înfrângere din istoria echipei în Divizia A. Apărarea penibilă a gorjenilor a permis gazdelor să înscrie peste 30 de puncte în primele trei sferturi. Ca o palidă consolare, Energia şi-a adjudecat ultimul sfert, 21-15. Procentajele oltenilor au fost la nivelul unei echipe de juniori, 50% la 2 puncte, 31% la 3 puncte, mingi pierdute: 21. Pentru Energia au punctat: Gliga (2 puncte), Nikolic (19), Oluic (6), Kabengele (7), Guţoaia (15), Fields (13), Steffel (2), Darby (14).
După cinci etape, Energia are două victorii, ambele acasă, şi trei înfrângeri. De două ori în acest sezon Energia a încasat mai mult de 100 de puncte, la Mediaş şi la Sibiu.