6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGorjenii, cei mai buni maratonişti din ţară

Gorjenii, cei mai buni maratonişti din ţară

Atleţii de la CS Pandurii Târgu Jiu au dominat campionatele naţionale de maraton pentru tineret şi seniori desfăşurate duminică în cadrul Maratonului Internaţional de la Bucureşti, reuşind o medalie de aur şi una de bronz în concursul pe echipe, la seniori şi două medalii de aur, două de argint şi una de bronz în concursurile individuale. În primele şase locuri la seniori şi tineret au sosit cinci sportivi de la CS Pandurii pregătiţi de Viorica Dima şi Mircea Zorilă: Constantin Şurlea, campion naţional de tineret şi seniori, Eugen Şorop, vicecampion naţional de tineret şi seniori, Gabriel Gorun, medalie de bronz la tineret, Daniel Lupulescu, locul 5, şi Claudiu Şurlea, locul 6. Pe echipe, locul întâi a fost ocupat de CS Pandurii Târgu Jiu (Eugen Şorop, Gabriel Gorun, Daniel Lupulescu), iar pe locul trei s-a clasat CS Pandurii 2 Târgu Jiu (Constantin Şurlea, Claudiu Şurlea, Marin Scarlat).
Singura sportivă română care a câştigat o cursă în cadrul Maratonului de la Bucureşti a fost gorjeanca Georgiana Dragotoiu (antrenor Ion Bură), care s-a impus la semimaraton senioare, stabilind totodată şi un nou record personal, 1h 16’ 32’’.