Acasă Sport Scurte ştirti

Scurte ştirti

Claudia Ştef, pe 27 la Mondiale
Atleta craioveană Claudia Ştef (CSM Craiova-CSU Reşiţa) a concurat ieri-dimineaţă în cursa de 20 de kilometri marş din cadrul Campionatelor Mondiale de la Daegu (Coreea de Sud) şi s-a clasat pe locul 27. Aflată la a cincea prezenţă pe scena Mondialelor, sportiva pregătită de soţul ei, Sebastian Ştef, a acoperit distanţa în o oră, 36 de minute şi 55 de secunde. Cursa a fost câştigată de rusoaica Olga Kaniskina (1:29:42), urmată pe podium de chinezoaica Hong Liu (1:30:00) şi de Anisya Kirdyapkina, tot din Rusia (1:30:13). La final au trecut linia de sosire 40 din cele 50 de sportive înscrise la start. Celălalt atlet craiovean din delegaţia României, Marius Ionescu, va concura pe 4 septembrie, în proba de maraton.

Halep a eliminat-o pe Na Li!
Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în turul doi al turneului de mare şlem de la US Open, după ce a trecut în primul tur de chinezoaica Na Li, scor 6-2, 7-5, după 94 de minute de joc. Eliminarea lui Na Li, câştigătoarea de la Roland Garros, este a doua surpriză produsă de o româncă la US Open, după ce Alexandra Dulgheru a trecut de Petra Kvitova, învingătoarea de la Wimbledon. Următoarea adversară a Simonei va fi Carla Suarez Navarro (Spania). Celelalte două românce prezente în turul doi, Alexandra Dulgheru şi Monica Niculescu, s-au înfruntat aseară, după închiderea ediţiei. Sorana Cârstea şi Irina Camelia-Begu au părăsit turneul newyorkez. Cârstea a fost învinsă de Yanina Wickmayer (Belgia), scor 6-1, 7-5, iar Irina Camelia Begu a fost depăşită de italianca Roberta Vinci, scor 6-3, 6-4.