17.3 C
miercuri, 17 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHănescu, fără victorie din 11 iulie

Hănescu, fără victorie din 11 iulie

Tenismanul Victor Hănescu (foto), numărul 72 ATP, a fost eliminat, luni, în primul tur al turneului de la Winston-Salem (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 553.125 de euro, informează site-ul atptworldtour.com. Hănescu, singurul român prezent în topul 100 mondial, a fost învins în runda inaugurală de americanul Ryan Harrison, beneficiar al unui wild-card şi numărul 67 ATP, scor 1-6, 6-3, 6-4, într-un meci care a durat o oră şi 32 de minute. „Hăne“ a suferit a treia înfrângere consecutivă în turul inaugural al unui concurs ATP, după Gstaad și Kitzbuhel.
Bucureşteanul a obţinut ultima victorie în circuit pe 11 iulie, una surprinzătoare în faţa francezului Gael Monfils, în turul întâi al turneului de la Stuttgart, după un meci maraton de 137 de minute. Jucătorul român va evolua şi la BRD Năstase-Ţiriac Trophy, singura competiţie din turneul ATP care se desfăşoară la Bucureşti. Ea va avea loc la Arenele BNR, în perioada 17-25 septembrie.