11.2 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportParaguay şi Uruguay vor juca finala Copei America

Paraguay şi Uruguay vor juca finala Copei America

Echipa naţională de fotbal a Paraguayului s-a calificat în finala celei de-a 43-a ediţii a Copei America, după ce a învins, miercuri noapte, la Mendoza, cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, reprezentativa Venezuelei, în semifinalele competiţiei. La finalul celor 120 de minute scorul a fost egal, 0-0, iar la penaltiuri, paraguayenii au înscris prin Ortigoza, Barrios, Riveros, O. Martinez şi Veron, în timp ce venezuelenii au punctat prin Maldonado, Rey şi Fedor. Unica ratare de la 11 metri i-a aparţinut lui Lucena. În finala care va avea loc duminică, de la ora 22.00, pe stadionul „Monumental“ din Buenos Aires, Paraguayul va întâlni formaţia Uruguayului, care a trecut, în semifinale, cu scorul de 2-0, de echipa statului Peru. Finala mică, dintre reprezentativele Venezuelei şi statului Peru, se va disputa sâmbătă, la La Plata, de la ora 22.00. De menţionat că Paraguayul a ajuns în finala Copei America fără să fi obţinut vreo victorie. Elevii argentinianului Gerardo Martino s-au calificat cu trei remize din grupa B, 0-0 cu Ecuador, 2-2 cu Brazilia şi 3-3 cu Venezuela. Apoi, în sferturile de finală, paraguayenii au eliminat Brazilia, scor 2-0 la loviturile de departajare.