10.6 C
Știri de ultima orăSportElevii lui Burchel, perdanţi cu Cehia

Elevii lui Burchel, perdanţi cu Cehia

Naţionala Under 19 a României a debutat cu stângul la Campionatul European, fiind învinsă de selecţionata similară a Cehiei, cu 3-1 (1-1), într-o partidă din grupa A, disputată pe stadionul din Chiajna. România a deschis scorul în minutul 30, prin Stanciu, care a vrut să centreze de pe partea dreaptă, însă mingea a luat o traiectorie ciudată şi a intrat în poartă, iar Prikryl a restabilit egalitatea cu doar un minut înainte de pauză, învingându-l pe Brănescu cu un şut la colţul scurt (1-1, ‘44). La reluare, cei care au controlat jocul au fost cehii, Jelecek (‘61 – penalti) şi Hadascok (‘85) marcând de două ori, în urma unor greşeli copilăreşti ale elevilor lui Lucian Burchel. Pentru România U19 au evoluat următorii: Brănescu – Peteleu (‘6, Ilie; ‘78, Gugu), Murgoci, Remeş, Avramia – Benzar, Năstăsie, Cârstocea (‘67, Walleth) – M. Roman, Stanciu, Serediuc. În cealaltă partidă din grupa A, Irlanda a învins Grecia, adversara de mâine a României (ora 21.00, stadionul Berceni), cu 2-1.