13.4 C
Știri de ultima orăSportSpania şi Elveţia, finaliste în CE de tineret

Spania şi Elveţia, finaliste în CE de tineret

Echipele naţionale ale Spaniei şi Elveţiei s-au calificat în finala Campionatului European de tineret, găzduit de Danemarca, după ce au învins în semifinalele competiţiei reprezentativele Belarusului, respectiv Cehiei, informează Mediafax. Formaţia iberică a trecut, la Viborg, cu scorul de 3-1 după prelungiri, de Belarus, golurile învingătorilor fiind marcate de Adrian Lopez (‘89, ‘105) şi Jeffren (‘113), în timp ce pentru învinşi a înscris Voronkov (‘38).
La rândul său, Elveţia a întrecut, la Herning, reprezentativa Cehiei cu scorul de 1-0 după prelungiri, unicul gol al întâlnirii fiind reuşit de Mehmedi, în minutul 114.
Finala Campionatului European 2011 de tineret, dintre Spania şi Elveţia, va avea loc sâmbătă, de la ora 21.45, la Aarhus.
Meciul pentru medaliile de bronz, dintre Belarus şi Cehia, se va juca sâmbătă, de la ora 16.00, la Aalborg.