10 C
Știri de ultima orăSportSantos a câştigat Copa Libertadores

Santos a câştigat Copa Libertadores

Formaţia braziliană FC Santos a câştigat pentru a treia oară în istorie Copa Libertadores, după ce a învins, miercuri seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), formaţia uruguayană Penarol Montevideo, în manşa secundă a finalei competiţiei, informează Mediafax. Golurile învingătorilor au fost marcate de Neymar ‘47 şi Danilo ‘69, în timp ce oaspeţii au punctat prin autogolul lui Durval din minutul 80. În tur, la Montevideo, scorul a fost egal, 0-0. Celelalte două succese ale brazilienilor în Copa Libertadores au fost înregistrate în 1962 (după o finală tot cu Penarol Montevideo) şi 1963, atunci când din echipă făcea parte şi Pele.
Santos: Rafael – Danilo, Edu Dracena, Durval, Leo (‘67, Alex Sandro) – Adriano, Arouca, Elano, Paulo Henrique Ganso (‘86, Pará) – Neymar, Zé Eduardo. Penarol: Sebastian Sosa – Alejandro Gonzalez (‘37, Emiliano Albín; ‘78, Fabian Estoyanoff), Carlos Valdez, Guillermo Rodriguez, Dario Rodriguez; Mathias Corujo, Luis Aguiar, Nicolas Freitas, Matias Mier (‘62, Jonathan Urretaviscaya) – Alejandro Martinuccio, Juan Manuel Olivera. La finalul meciului, câţiva fani ai lui Santos au intrat pe teren să sărbătorească alături de jucătorii lor, dar fotbaliştii de la Montevideo, nervoşi, au început să le împartă pumni şi picioare, totul degenerând într-o bătaie generală, care s-a sfârşit după aproximativ cinci minute, în urma intervenţiei forţelor de ordine.