21.7 C
Știri de ultima orăSportPedro Pătra, campion la Unifight

Pedro Pătra, campion la Unifight

Doi dintre luptătorii clubului Power – Gym Craiova au urcat pe podium la Campionatul Naţional de Unifight, categoria copii şi juniori, desfăşurat sâmbătă, la Strehaia. Pedro Pătra a reuşit să câştige titlul de campion naţional la juniori 1 (divizia de vârstă 12-13 ani), la categoria 50 de kilograme. Conform spuselor antrenorului Ionuţ Pucă, Pedro a fost revelaţia competiţiei, reuşind să câştige toate cele trei partide disputate. Celălalt reprezentant de la Power Gym, Cătălin Oprea, a obţinut medalia de bronz la juniori 2, categoria 70 de kilograme. „Cătălin a avut o prestaţie bună şi în urma unui meci spectaculos în compania unui adversar puternic motivat de la CS Gyoni Fight Severin. Sportivul meu a revenit în repriza a doua, a câştigat-o, dar pierduse proba de obstacole, ceea ce l-a avantajat pe adversar la punctajul final“, a spus ieri antrenorul Pucă. Acesta a menţionat că sistemul Unifight este un sistem militar, în care, pe lângă lupta corp la corp cu adversarul, sportivii dau proba de obstacole, ceea ce include trageri cu arma la ţintă şi aruncarea cuţitului. Din staff-ul craiovean au mai făcut parte Alex Bibire, care a fost antrenor secund la ring.