11.2 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTrei medalii de bronz la CM

Trei medalii de bronz la CM

Pugilistele române au cucerit trei medalii de bronz la Campionatele Mondiale de box feminin pentru tineret şi junioare, desfăşurate la Antalya (Turcia), după cum menţionează sport365.ro.  Cele trei medalii au fost câştigate de junioarele Lavinia Mera (cat. 54 kg) şi Florentina Marinela Radu (cat. 70 kg), respectiv de Claudia Nechita (cat. 51 kg) la tineret. Din delegaţia României, condusă de antrenorul coordonator Adrian Lăcătuş, a făcut parte şi Jennifer Scarlat Pădeanu (categoria 54 kg), sportivă legitimată la CSM Craiova. Pugilista pregătită de Vasile Fîntînă, participantă în premieră la o competiţie internaţională, a fost eliminată după primul tur de către ucraineanca Ilona Felonenko, la preferinţe, după ce scorul fusese egal, 16-16. Olteanca a câştigat trei reprize, cu 5-3, 3-2 şi 4-3, şi a fost depăşită în repriza secundă cu 8-4.