7.3 C
Știri de ultima orăSportEnergia Craiova a câştigat Cupa României

Energia Craiova a câştigat Cupa României

Trofeul „Cupa României“, faza judeţeană, a ajuns în vitrina formaţiei craiovene Energia, care a dispus de Recolta Ostroveni cu 1-0. Unicul gol al meciului disputat pe terenul de la „Hanul Doctorului“ a fost reuşit de Aurel Lupu în minutul 85, acesta şutând violent de la 30 de metri, din lovitură liberă. „Suntem şi noi la început, avem o echipă tânără, cu o medie de vârstă de 21 de ani, dar, după cum se vede, dacă munceşti, apar şi rezultatele. Unii mai întâi se laudă şi apoi fac, dacă mai fac. Este un trofeu care pentru noi înseamnă foarte mult, ne dă încredere, pentru că din sezonul viitor ne propunem să promovăm în Liga a III-a. Îi felicit pe jucători pentru atitudinea pe care au avut-o pe teren“, a spus antrenorul principal al Energiei, Cornel Grigore, care i-a utilizat în finală pe: M. Pavel – Ad. Margău, A. Lupu (căpitan), N. Săraru, M. Pais – C. Vişan (‘60, S. Bogdan), G. Ionescu (‘88, D. Duca), C. Văduva, S. Hoancă (‘75, Cr. Niţă) – M. Câmpeanu, Cr. Ologu (‘82, Ad. Ioana).
De partea cealaltă, antrenorul Recoltei Ostroveni, Ovidiu Florescu, a mizat pe: Ad. Surdu (căpitan) – D. Ochea, C. Dănănae, R. Vulpe, M. Bălan – C. Bălan, S. Ciurea, M. Ciurea, Sg. Nanu – C. Piţiche, V. Stănică. În repriza secundă au mai intrat: S. Vâlvoi, I. Oprescu şi D. Sârba.
Partida a fost arbitrată de centralul Eduard Constantinescu, asistenţi fiind Daniel Mitruţi şi Adrian Popescu.