16.7 C
Știri de ultima orăSportAdio, cupe europene!

Adio, cupe europene!

Energia Pandurii Târgu Jiu abia a smuls un egal pe terenul echipei Dinamo Braşov, scor 25-25, deşi a condus la un moment dat la şapte goluri. Gorjenii au arătat cu acest prilej că pretenţiile la o clasare printre echipele din fruntea clasamentului Ligii Naţionale de handbal masculin sunt exagerate. De altfel, după acest rezultat, şansele de a mai prinde cupele europene sunt nule. Cât timp apărarea a funcţionat cât de cât, Energia a punctat pe contraatac şi s-a distanţat la şapte goluri (14-7, min. 25). Fără Giotoiu în apărare, menajat pentru că acumulase rapid două eliminări, oltenii au încasat gol după gol în ultimele cinci minute şi Dinamo a redus incredibil din diferenţă până la pauză (12-14). Degringolada oaspeţilor a continuat şi în repriza secundă. Echipa lui Liviu Andrieş s-a descurcat execrabil pe atac poziţional, transformându-l pe portarul Levente Sabo într-un înger păzitor (20 de intervenţii). Inevitabilul s-a produs şi Dinamo a egalat (18-18, ‘45) şi, mai mult, a luat avans, 23-21 (‘55), dar Energia a reuşit să egaleze în ultimul minut.

Andrieş: Să terminăm pe un loc cât mai bun

Egalul compromite obiectivul asumat de antrenor şi jucători, iar în continuare Energia vizează doar o clasare cât mai bună. „Am pierdut printre degete o victorie pe care cred eu că o meritam. Am avut o primă repriză foarte bună, însă în repriza secundă am greşit foarte mult la finalizare şi gazdele au recuperat punct după punct. Şi poarta gazdelor a ţinut foarte bine în repriza a doua. Nu cred că mai putem prinde în sezonul viitor un loc în cupele europene, însă ne străduim să terminăm campionatul pe o poziţie cât mai bună“, a declarat Liviu Andrieş. Pentru Energia au evoluat: Dragomir, Rădulescu – Vukas (5 goluri), Păiuş (4), Truică (4), S. Iacob (4), I. Mazilu (2), Giotoiu (2), Apolzan (1), Ilieş şi Şandru.