12.3 C
Știri de ultima orăSportAlexandra Marinescu, ghinionistă

Alexandra Marinescu, ghinionistă

Sportiva craioveană Alexandra Marinescu a fost urmărită de ghinion şi la etapa a doua a Campionatului Mondial de Karting, desfăşurată la sfârşitul săptămânii trecute, pe circuitul de la Sette Laghi (Italia). Alexandra a luat startul la categoria Mini (10-13 ani), care a adunat 80 de participanţi. Craioveanca s-a oprit în semifinale, deoarece i s-a înfundat carburatorul. „Am alergat pentru echipa de uzină Comer Spa, dar am avut ghinion. În calificări am fost implicată, fără să vreau, într-un incident din care am ieşit cu direcţia avariată parţial. În semifinale mi s-a înfundat carburatorul“, a povestit Alexandra Marinescu. Cursa de la categoria Mini a fost câştigată de un român, Denis Marcu, iar pe locul secund s-a clasat alt sportiv din ţara noastră, Codruţ Florescu.