10 C
Știri de ultima orăSportPugilistele craiovene, medaliate

Pugilistele craiovene, medaliate

Patru pugiliste craiovene au urcat pe podium la Campionatul Naţional. Competiţia desfăşurată la Câmpulung a adunat la start 130 de sportive de la 32 de cluburi. Două sportive de la CSM Craiova au obţinut titlul naţional. Anca Vlad s-a impus la senioare, categoria 64 de kilograme, iar colega sa, Genifer Scarlat, a câştigat aurul la tineret, categoria 54 de kilograme. Anca Vlad a obţinut al patrulea titlu consecutiv de campioană. A disputat două meciuri şi s-a impus fără probleme, 8-0, cu Aura Mihăescu (CS Armata Craiova) şi 5-0 cu Gabriela Păuşan (Zalău), în semifinale. Adversara din finală nu s-a prezentat.
Genifer Scarlat, care a concurat pentru prima dată la tineret, a depăşit-o în finală pe Elena Doagă (Piteşti). Scarlat a fost convocată la lotul de tineret în vederea participării la Campionatul Mondial din Turcia. Cele două campioane sunt pregătite de antrenorii Vasile Fîntînă, Constantin Buzduceanu şi Marin Ştefanovici. Dora Mustăţea, de la CFR Marfă IRLU Craiova, a obţinut medalia de argint la tineret, în limitele categoriei 51 de kilograme. Eleva lui Ion Dragomir a fost învinsă în finală de către vicecampioana europeană Lidia Ion. A patra sportivă craioveană care a urcat pe podium este Rebeca Doru, de la Box Club Universitatea Craiova, medaliată cu bronz la junioare, categoria 54 de kilograme.