Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“, spectatori 350.
SCM-U: Dodoc, Simms (23 puncte), Bulancea (7), Wohlleb (7), Horton (23). Au mai intrat: I. Corneanu (3), Gavrilă 8. Antrenor: Adrian Budurean.
Energia: Troupe (20), Darby (21), Bigus (16), S. Nikolic jr. (13), Mocanu (11). Au mai intrat: Gligă, Bratoloveanu (2), Lupuşavei şi Oluic (3). Antrenor: Slobodan Nikolic.
Au arbitrat: Ciprian Stoica, Cosmin Prişcă, Alin Roşu.

Derbiul oltean din Divizia A de baschet masculin, SCM-U Craiova – Energia Rovinari, s-a încheiat cu victoria echipei gorjene

Baschetbaliştii de la SCM-U Craiova au cedat sâmbătă seară, pe teren propriu, în faţa celeilalte divizionare A oltene, Energia Rovinari, scor 71-86 (15-23, 23-15, 15-22, 18-26), în cadrul etapei a 24-a din Divizia A.
La pauza mare, scorul era egal, 38-38, dar în partea a doua a jocului gorjenii, încurajaţi de un grup de suporteri veniţi de la Târgu Jiu, s-au desprins şi au obţinut victoria la o diferenţă mai mică decât în partida din tur, când Energia s-a impus cu 84-56.
Echipa craioveană, fără victorie în acest an, rămâne pe locul 13, iar Energia a trecut pe locul zece. „A fost un meci în care am trimis în teren doar şapte jucători, lucru care şi-a spus cuvântul. Cât am rezistat fizic, am jucat de la egal la egal cu adversarii, chiar am şi condus“, a spus Adrian Budurean, antrenorul SCM-U Craiova.
Slobodan Nikolic, antrenorul oaspeţilor, încă speră la play-off: „Şansele pentru play-off încă nu sunt pierdute. La Craiova am avut probleme în primele 20 de minute. Am condus cu 12 puncte, dar am terminat prima repriză la egalitate. La pauza mare am avut o discuţie cu băieţii şi jocul s-a schimbat în bine“.

Fetele au învins Rapidul

Tot sâmbătă, baschetbalistele de la SCM-CSS Craiova au învins, pe teren propriu, pe Rapid Bucureşti, scor 89-79 (31-14, 15-15, 20-27, 23-23). Antrenorul Liviu Manea a mizat pe jucătoarele: Anca Sipoş (21 de puncte), Adelina Ştefan (19), Eniko Tarţa (17), Janina Simionca (16), Tena Matthews (12), Laura Lungu (4) şi Andreea Gligă.