11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSCM-U a pierdut la Târgu Mureş, în Cupă

SCM-U a pierdut la Târgu Mureş, în Cupă

Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova a pierdut cu scorul de 98-85 (29-25, 23-11, 16-30, 30-19) partida cu BC Mureş Târgu Mureş, contând pentru prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei României. Meciul s-a disputat joi seară la Târgu Mureş, iar formaţia olteană, fără Kenneth Simms, a reuşit un sfert trei foarte bun şi poate spera ca în retur, programat pe 16 februarie, în Bănie, să obţină o victorie la o diferenţă de 14 puncte şi să se califice, în premieră, în semifinalele acestei competiţii. „A fost un meci bun al echipei noastre, în care au evoluat toţi jucătorii trecuţi pe foaie. Sunt mulţumit, în condiţiile în care Simms nu a jucat, deoarece în Cupă au voie doar patru străini şi am renunţat la el, păstrându-i pe Liddell, Horton, Gillespie şi Wohlleb“, a spus antrenorul craiovean Adrian Budurean. Cel mai bun marcator pentru SCM-U a fost Wohlleb, cu 22 de puncte reuşite, urmat de Horton (18 puncte), Dodoc (13 puncte), Gillespie (11 puncte), Liddell, Gavrilă şi Bulancea (fiecare câte 6 puncte), Ionuţ Albu (2 puncte) şi Iulian Corneanu (1 punct). Sâmbătă, alb-albaştrii din Bănie vor disputa un nou meci dificil, în campionat, pe terenul vicecampioanei Universitatea Mobitelco Cluj. „Este încă un joc dificil, dar mergem să ne jucăm şansa. Este a doua partidă disputată în 48 de ore, dar sper să facem faţă“, a adăugat Budurean.