9.8 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportPandurii, a doua înfrângere

Pandurii, a doua înfrângere

Ieri, Pandurii a fost învinsă de gruparea sud-coreeană Gyeongnam, scor 1-2. Grigoraş a aliniat o formulă cu câteva „plombe“: Lazar – Popete, Chiricheş, Cardoso, Grecu – Voiculeţ, Nistor, C. Cristea – Băcilă, Lemnaru, Brata. Au mai evoluat: Horvat, Hidişan, Apostu, Ciucur, Avramescu, Voinea, Neagu şi Conrado. Pe un teren pârjolit şi în absenţa multor titulari, Pandurii a suferit grav pe faza ofensivă, iar apărarea a fost desincronizată în dese rânduri. Chiar dacă au dominat autoritar în prima parte, pandurii nu şi-au creat ocazii importante. Brata (‘2, ‘22), Cardoso (‘26) au reluat cu capul peste poartă, iar Băcilă a prins un şut sănătos respins în faţă de portarul advers (‘41). După pauză, coreenii au introdus prima echipă şi au acaparat jocul. Kim Jin-Hyun a profitat de indolenţa lui Popete şi l-a lobat pe Lazar pentru 1-0 (‘48). Grigoraş a recurs la multe modificări şi Pandurii a replicat abia în minutul 80 prin Apostu, şut la colţul lung scos de portarul lui Gyeongnam. Coreenii au majorat diferenţa câteva minute mai târziu. Kim Tae-Wook a şutat super, în vinclul porţii lui Horvat, la o bâlbâială colectivă a defensivei oltene. În ultimele secvenţe ale meciului, oltenii au înscris golul de onoare prin Conrado. Angajat în adâncime, Apostu a centrat în faţa porţii, Voinea a luftat, dar brazilianul a urmărit şi a înscris din patru metri (‘92).