12.6 C
Știri de ultima orăSportAndreea Chiţu, bronz la Sofia

Andreea Chiţu, bronz la Sofia

Sportiva Andreea Chiţu a reuşit să cucerească medalia de bronz la categoria 57 de kilograme, la Cupa Mondială de judo de la Sofia, informează Mediafax. Sportiva noastră a avut o dublă victorie în recalificările categoriei, în faţa adversarelor din Franţa, Lola Benarroche şi Caroline Lantioine. În Grupa B, Andreea Chiţu le-a învins pe Sharone Dinasta (Italia) şi Gergana Vatsova (Bulgaria), dar a cedat apoi în faţa rusoaicei Ekaterina Melnikova, ajungând în recalificări.
La categoria 48 de kilograme, Diana Kovacs şi Violeta Dumitru nu au trecut de turul I, în timp ce, la 52 de kilograme, Ioana Matei a fost eliminată în manşa secundă de Delphine Delsalle (Franţa). La aceeaşi categorie, Andreea Cătună a fost victorioasă în prima luptă, cu Liudmila Afendikova (Ucraina), dar a cedat în următoarea, în disputa cu turcoaica Aynur Samat. La categoria 63 de kilograme, Simona Mara a fost eliminată şi ea în turul I.