Acasă Sport Nadal, în mare formă

Nadal, în mare formă

Spaniolul Rafael Nadal şi elveţianul Roger Federer au făcut spectacol în finala turneului demonstrativ de la Abu Dhabi, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, cei mai buni jucători din tenis având nevoie de două tie-break-uri pentru a putea fi departajaţi. Ibericul s-a impus în două seturi, scor 7-6 (7/4), 7-6 (7/3), la această competiţie neoficială pe care a mai câştigat-o în 2009 în faţa suedezului Robin Soderling, dar a pierdut-o în 2008, când a fost învins de scoţianul Andy Murray. În acest an, Soderling a ocupat locul trei, după ce l-a învins pe cehul Tomas Berdych, scor 6-4, 7-6 (7/3).

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.