13.4 C
Știri de ultima orăSportAlb-albaştrii, parcurs cu oscilaţii

Alb-albaştrii, parcurs cu oscilaţii

Locul zece al Universităţii după 18 runde este la prima vedere fără griji, dar distanţa de două puncte ce o separă pe Ştiinţa de poziţiile retrogradabile, precum şi zvonurile privind problemele financiare transformă „pacea“ Sărbătorilor în nelinişte la nivelul echipei şi suporterilor.
Parcursul alb-albaştrilor s-a dovedit cu oscilaţii în evoluţii. Deşi sunt fruntaşi într-un clasament privind numărul ocaziilor create, „juveţii“ au ratat cu seninătate şi au cedat puncte foarte importante.
 În 12 partide, Universitatea a înregistrat, la pauză, un rezultat pozitiv, dar în doar opt întâlniri dintre acestea (12) a plecat neînvinsă. Din cele şase jocuri unde adversarii au condus după primele 45 de minute, numai de la Urziceni şi din Ştefan cel Mare elevii lui Victor Piţurcă au izbutit să recupereze diferenţa şi să adune la final puncte (patru puncte, procentaj 22%). A deschis scorul în 10 meciuri, însă numai de patru ori a obţinut victoria. Mult mai slab se poziţionează craiovenii în jocurile unde adversarii au marcat primii: din şapte partide, şase au consemnat pe tabelă înfrângeri.

Returul, în avantajul Craiovei

Totuşi, statistica, precum şi programul desfăşurării meciurilor rămase sunt favorabile Universităţii într-o eventuală intrare în lupta directă pentru evitarea retrogradării. Iată două motive ce avantajează gruparea alb-albastră:
1. Deşi nu a învins nici una din primele nouă clasate în prezent (doar 5 puncte,procentaj 17%), „Ştiinţa“ a scos 15 puncte cu formaţiile din a doua parte a ierarhiei (procentaj 62,5%).
2. Ultimul loc în clasamentul realizat în urma prestaţiilor de pe teren propriu îşi găseşte explicaţia şi în faptul că în Bănie au evoluat cinci din plutonul fruntaş (Oţelul, Timişoara, Vaslui, Rapid şi CFR). În schimb, în primăvară, pe „Ion Oblemenco“ vor sosi cinci actuale codaşe, iar din celelalte patru adversare cel mai bine stă în prezent Gaz Metan (locul 5).
Universitatea Craiova în cifre:
10. Universitatea Craiova – 18 – 5 – 5 – 8 – (23-21) – 20 Puncte (-4 la „adevăr“).
Acasă: locul 18, 9 puncte. Deplasare: locul 5, 11 puncte.
În runda a 13-a s-au situat cel mai bine în ierarhie, pe şapte, la polul opus aflându-se etapele 3 şi 8, când au coborât până pe 16.
Oltenii au al doilea atac în deplasare, după Dinamo. De asemenea, sunt singurii din a doua parte a clasamentului cu golaveraj pozitiv.
Craiova a utilizat 22 de jucători, dintre care cinci străini. Doi fotbalişti au debutat în campionatul României: brazilianul Lopes şi bulgarul Gargorov.

D. Stoica şi Stanca,
la două echipe în tur

Dorel Stoica şi-a trecut în cont reuşite pentru Universitatea şi Steaua, el fiind unul din cei doi elevi ai lui Piţurcă ce au contabilizat minute la două formaţii.
Mădălin Ciucă a încasat singurele cartonaşe roşii din tabăra alb-albaştrilor. Prin cele două eliminări fundaşul oltean s-a alăturat altor şase fotbalişti din Liga 1 ce au bifat o astfel de contraperformanţă.
Statisticile jucătorilor ce au bifat prezenţe pentru „U“:
-Portari: Silviu Lung – 7 jocuri (7 titular/7 integralist), R.Stanca 11 j (11 tit/11 int);
-Apărători: V. Găman 17 jocuri (17 titular/ 16 integralist), M. Ciucă 17 j (14 tit /11 int) Ov. Dănănae 16 j (16 tit / 16 int), St. Bărboianu 14 j (13 tit / 13 int), D. Stoica 12 j (12 tit / 11 int), V. Iliev 10 j (10 tit / 8 int), D. Lopes 4 j (3 tit / 3 int);
-Mijlocaşi: A. Prepeliţă 15 jocuri (15 titular / 13 integralist), J. Wobay 15 j (14 tit / 6 int),  S. Dilevski 13 j (11 tit / 6 int), E. Gargorov 13 j (9 tit / 4 int), C. Gângioveanu 9 j (2 tit / 0 int), D. Firţulescu 8 j (0/0), Alex Ologu 5 j (3 tit / 2 int);
-Atacanţi: M. Dina 17 jocuri (15 titular / 8 integralist), M. Costea 16 j (12 tit / 5 int), Alex Piţurcă 14 j (12 tit / 6 int), Ov. Stoianof 10 j (0 / 0), M. Roman 3 j (2 tit/0 int), Fl. Costea 3 j (0 / 0).

Al. Piţurcă, golgheterul echipei

Universitatea a marcat 23 de goluri (un autogol – Oros), 4 din reuşite fiind din afara careului, 13 cu piciorul drept – 4 cu stângul – 5 cu capul, 12 în urma unor faze fixe, opt în prima repriză. Din cele 21 de goluri primite, 11 au avut la bază o fază fixă, unul a fost din afara careului, 11 în repriza a doua.
Marcatori: Al. Piţurcă 4 goluri, Wobay 3,  Iliev 3, Dina 3, Ciucă 2, D. Stoica 2, Găman 1, Prepeliţă 1, Gargorov 1 (1p), M. Costea 1 (1p), Stoianof 1.
Assişti: M Costea 4, Dănănae 3, Gângioveanu 2, Iliev, Bărboianu, Gargorov şi Dina câte o pasă decisivă.
„Ştiinţa“ ocupă prima poziţie pe teren propriu în clasamentul suporterilor cu aproximativ 144.000 de spectatori. În deplasare, circa 71.500 de spectatori au asistat la partidele studenţilor craioveni.
Antrenori:  A. Ţicleanu (etapele 1 – 5, 3 puncte, procentaj 20%) şi V. Piţurcă (etapele 6-18, 17 puncte, procentaj 43,6%).