12.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastica şi-a desemnat valorile

Gimnastica şi-a desemnat valorile

Ana Porgras, Flavius Koczi şi Mircea Zamfir au fost desemnaţi sportivii anului 2010 de către Federaţia Română de Gimnastică, a anunţat site-ul oficial al forului naţional, citat de Agerpres. La fete, Ana Porgras, campioană mondială la bârnă şi medaliată cu bronz la Europene, cu echipa, a fost urmată în clasament de Diana Chelaru, vicecampioană mondială la sol şi medaliată cu bronz la Europene la acelaşi aparat, şi Amalia Racea, campioană europeană la bârnă. În primele zece locuri ale clasamentului au mai terminat, în ordine, următoarele: Sandra Izbaşa, Raluca Haidu, Gabriela Drăgoi, Diana Bulimar, Larisa Iordache, Cerasela Pătraşcu, Daniela Andrei. La masculin, Flavius Koczi, medaliat cu bronz la sărituri la Campionatele Europene, a fost urmat în clasament de Andrei Muntean şi Marius Berbecar. În afara podiumului s-au clasat următorii: 4. Ovidiu Buidoso, 5. Adrian Bucur, 6. Cristian Băţagă, 7. Marian Drăgulescu, 8. Vlad Cotuna, 9. Alin Jivan, 10. Andrei Ursache.
La gimnastică aerobică, primul loc a fost ocupat de Mircea Zamfir, campion mondial la Rodez pe echipe şi la grup, vicecampion mondial la individual şi trio. Pe locul secund s-a clasat Răzvan Mavrodineanu, aur la grup şi cu echipa, argint la trio şi bronz la perechi. Locul al treilea i-a revenit lui Petru Porime Tolan, campion european cu echipa şi la grup, argint la trio. În afara podiumului au fost preferaţi următorii sportivi: 4. Bogdan Popa, 5. Cosmin Muj, 6. Florin Nebunu, 7. Cristina Nedelcu, 8. Corina Constantin, 9. Laura Cristache, 10. Maria Luisa Pavel.