5.3 C
Știri de ultima orăSportMarian Drăgulescu, învingător

Marian Drăgulescu, învingător

Gimnastul Marian Drăgulescu a câştigat finalele de la sol şi bară fixă, la concursul internaţional „Bumbo Gymnastics Cup“, desfăşurat la Matsport Centre din Tshwane (Africa de Sud), informează Agerpres. Sportivul nostru s-a impus la sol cu 15,40 puncte, fiind urmat de belarusul Pavel Bulavski, cu 14,30 puncte. La bară fixă, Drăgulescu a fost notat cu 14,30 puncte, devansându-i în clasament pe britanicul Luke Folwell, 5 medalii la ediţia 2010 a Jocurilor Commonwealth-ului (14,00) şi pe ungurul Zoltan Kallai (14,00). Marian Drăgulescu a ratat exerciţiul de la cal cu mânere, clasându-se pe 6, cu 11,45 puncte, probă câştigată de Kallai cu 15,70 puncte.
Juniorul Daniel Rădeanu a câştigat la sol (14,55 puncte) şi sărituri (15,675), a ocupat locul secund la bară fixă (13,50), a terminat pe trei la cal cu mânere (13,75) şi pe patru la inele (12,25).
La feminin, junioara Irina Alexandra Păun (12 ani) a ocupat locul trei la bârnă (13,90), cinci la sol (12,65), şapte la paralele (10,575) şi opt la sărituri (12,338). O evoluţie bună a avut şi Maria Răuţă (13 ani), care a ocupat locul şase la bârnă (13,25), şapte la sărituri (12,40) şi sol (11,90), opt la paralele (9,575 p).
Cei patru sportivi români au fost însoţiţi de antrenorii Ştefan Gal şi Cristian Moldovan.
„Bumbo Gymnastics Cup“ a fost conceput în dorinţa de a contribui la dezvoltarea gimnasticii în ansamblu în Africa de Sud.