10.3 C
Știri de ultima orăSportEşec aşteptat la Mediaş

Eşec aşteptat la Mediaş

Energia Rovinari a pierdut, previzibil, pe terenul echipei Gaz Metan Mediaş, scor 85-69, într-un meci contând pentru etapa a 13-a din sezonul regulat al Diviziei A la baschet masculin. Gorjenii au ţinut ritmul 30 de minute, dar au fost depăşiţi clar în sfertul decisiv.
Gaz Metan Mediaş a câştigat primul sfert, 24-20, însă oaspeţii au intrat cu un avantaj minim la pauză, scor 45-44. În sfertul al treilea s-a mers la egalitate, gazdele luând un avantaj de două puncte, 62-60, la intrarea în sfertul patru. Energia a contat prea puţin în ultimele zece minute, perioadă în care a înscris doar nouă puncte, iar Gazul a obţinut o victorie cu care îşi păstrează invincibilitatea pe teren propriu în acest sezon.
Trupa lui Slobodan Nikolic a fost un partener serios de întrecere la Mediaş. Gorjenii au fost superiori din punct de vedere procentual la aruncările de două puncte (50%-48%), respectiv din punct de vedere al numărului reuşitelor (19-11), cât şi al procentajului (95%-65%) la linia de pedeapsă. Ei au fost egalii echipei din Mediaş la recuperări (36-36), dar au „păcătuit“ la mingi câştigate (1-9), respectiv pierdute (17-5).
Pentru Energia au evoluat: Troupe (12 puncte), Oluic (6), Căpuşan (13), Lupusavei (3), Darby (15), Gliga, Mocanu (6), Bigus (2), Nikolic (12). Nu au jucat: Stroescu, Bratoloveanu şi Alionescu. Energia a pierdut al patrulea joc consecutiv şi are şase victorii şi şapte înfrângeri după 13 etape.