27.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSurprize în Europa League

Surprize în Europa League

Miercuri seară s-au jucat meciurile din grupele A, B, C, G, H şi I ale Ligii Europa. Cea mai mare surpriză au produs-o grecii de la Aris Salonic, care a învins-o pe Atletico Madrid, deţinătoarea trofeului, cu 3-2, chiar în Spania. Madrilenii au condus cu 2-1 la pauză, dar grecii au răsturnat situaţia de pe tabelă în partea secundă, graţie reuşitelor lui Koke (‘51) şi Lazaridis (‘81). Atletico, aflată acum pe locul 2 în Grupa B, la egalitate cu Aris, va juca ultimul meci la lidera Leverkusen, în timp ce jucătorii din Salonic au o misiune mult mai uşoară pe teren propriu în faţa codaşei Rosenborg.
Juventus n-a reuşit decât un egal, scor 1-1 la Poznan, în Polonia, cu Lech, şi a fost eliminată din competiţie. Gazdele au deschis scorul prin Rudnevs (‘12), iar Juve a egalat abia în minutul 84, prin Iaquinta. Partida s-a disputat pe o ninsoare abundentă. Italienii ocupă locul al treilea în Grupa A şi nu se mai pot califica în 16-imi.
Iată toate rezultatele: Grupa A: Lech Poznan – Juventus 1-1, Manchester City – Salzburg 3-0. Clasament: 1. Mehcnaster City 10 puncte, 2. Lech 8 p., 3. Juventus 5 p., 4. Salzburg 2 p. Grupa B: Atletico Madrid – Aris Salonic 2-3, Rosenborg – Leverkusen 0-1. Clasament: 1. Levkreusen 11 p., 2. Atletico 7p., 3. Aris 7p., 4. Rosenborg 3p. Grupa C: Gent – Levski 1-0, Sporting – Lille 1-0. Clasament: 1. Sporting 12 p., 2. Gent 7p, 3. Lille 5p., 4. Levski 4p. Grupa G: Hajduk – AEK Atena 1-3, Zenit Sankt Petersbug – Anderlecht 3-1. Clasament: 1. Zenit 15 p., 2. AEK 7p., 3. Anderlecht 4p. Grupa H: Odense – Getafe 1-1, Young Boys Bern – Stuttgart 4-2. Clasament: 1. Stuttgart 12 p., 2. Young Boys Berna 9p., 3. Odense 4p., 4. Getafe 4p. Grupa I: Metalist Harkov – Debrecen 2-1, Sampdoria – PSV Eindhoven 1-2. Clasament: PSV 13 p., 2. Metalist 10 p., 3. Sampdoria 5 p., 4. Debrecen 0 p.