24.5 C
Știri de ultima orăSportJula a marcat două goluri în Bundesliga 2

Jula a marcat două goluri în Bundesliga 2

Atacantul Emil Jula a înscris de două ori pentru formaţia sa, Energie Cottbus, în meciul jucat pe teren propriu cu Erzgebirge Aue, din liga a doua germană, încheiat cu scorul de 6-0. Fostul jucător al formaţiilor Oţelul Galaţi şi Universitatea Cluj a înscris în minutele 57 şi 71 golurile de 3-0 şi 4-0.
Românul nu a fost cel mai bun marcator al partidei deoarece coechipierul său, Hünemeier, a reuşit un hattrick. Jula are şase goluri marcate în actuala ediţie a campionatului şi cinci pase decisive. Diferenţa mare de pe tabelă s-a datorat şi eliminării lui Klingbeil, de la Erzgebirge Aue, care în minutul 45 a văzut cartonaşul roşu. Sergiu Radu a fost introdus la Energie în minutul 76, în timp ce Jula a fost integralist.
Într-o altă partidă, dar din prima ligă germană, FC Köln, formaţie la care este legitimat şi atacantul român Alexandru Ioniţă, a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu WfL Wolfsburg. Fostul rapidist a stat pe banca de rezerve pe toată durata întâlnirii.