13.4 C
Știri de ultima orăSportEnergia a fost umilită

Energia a fost umilită

CSU Atlassib Sibiu a obţinut prima victorie stagională, pe teren propriu, împotriva echipei Energia Rovinari, scor 83-59 (24-19, 19-14, 22-14, 18-12), cu ocazia meciului contând pentru etapa a şasea a Diviziei A la baschet masculin. Cu Le Var Seals, achiziţia de ultim moment a sibienilor, în mare formă, ardelenii au condus în permanenţă, gorjenii având procentaje mici pentru o echipă cu pretenţii, aşa cum o prezintă antrenorul Slobodan Nikolic. Baschetbaliştii gorjeni au fost simpli figuranţi la spectacolul gazdelor. Ca şi în meciul pierdut cu Otopeni acasă, nici acum oltenii nu au ştiut să-l blocheze pe Le Var Seals, cel mai bun marcator, 16 puncte, cinci recuperări, cinci pase decisive şi două intercepţii. „Este o ruşine pentru că am pierdut şi am ratat ocazia de a ne poziţiona bine în clasament. Diferenţa de 24 de puncte nu este cea reală, la pauză aveam un handicap de zece puncte, dar în ultimul sfert s-a făcut diferenţa“, a spus Porter Troupe. Nikolic consideră că superioritatea sub panou a sibienilor a fost cheia meciului, dar şi el e vinovat că a oferit prea mult timp liber elevilor săi. „Am jucat foarte moale. Meciul s-a jucat sub dominaţia Sibiului, au câştigat lupta sub panou la recuperări. Chiar ne-au omorât, 43-29. Este singurul meci pe care Sibiul îl va câştiga la nivel de recuperări. Gazdele au câştigat toate duelurile agresive pentru minge. Înaintea partidei de la Sibiu băieţii au avut mult timp liber şi poate de asta am pierdut. Acum o să facem câte două antrenamente pe zi. Trebuia şi înaintea meciului să facem un antrenament, aşa că timpul pentru refacere s-a prelungit şi în meci, pe teren erau adormiţi. Am făcut greşeli mari în apărare, gazdele au reuşit dunk-uri, iar aceste procedee îţi dau încredere“, a declarat tehnicianul Energiei. Cu excepţia lui Răzvan Bratoloveanu, Nikolic a rulat la Sibiu tot lotul: Kalanj (6 puncte), Stroescu (4), Mocanu (6), Alionescu (2), Gliga, Lupusavei, Căpuşan (10), Darby (6), Bigus (8), S. Nikolic (12), Troupe (5).