16.2 C
Știri de ultima orăSportUEFA cere 3-0 pentru Italia

UEFA cere 3-0 pentru Italia

Procurorul Uniunii Europene de Fotbal (UEFA), Jean-Manuel Leuba, a cerut Comisiei de Disciplină a forului european să acorde echipei naţionale a Italiei victoria la masa verde, scor 3-0, în partida cu reprezentativa Serbiei, din preliminariile Campionatului European din 2012, informează agenţia Ansa.
În afara acestei decizii, Leuba a cerut ca sârbii să evolueze trei partide cu porţile închise, iar în caz de recidivă să fie excluşi timp de doi ani din competiţiile europene.
De asemenea, Leuba a cerut ca şi Italia să evolueze două meciuri fără spectatori.
Partida Italia – Serbia, din preliminariile Euro-2012, a început cu o întârziere de aproximativ 40 de minute din cauza incidentelor provocate de fanii sârbi.
Întâlnirea a fost suspendată definitiv după doar şase minute, când suporterii formaţiei oaspete au aruncat cu petarde şi cu fumigene în spectatorii italieni şi pe teren. Forţele de ordine au arestat 17 suporteri sârbi, printre care şi pe liderul acestora, iar bilanţul final al incidentelor este de 16 răniţi, printre care doi carabinieri italieni.