12.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportLobonţ a apărat de nota 6,5

Lobonţ a apărat de nota 6,5

Portarul Bogdan Lobonţ a fost din nou titular la AS Roma, în partida pe care gruparea giallo-rossa a câştigat-o cu scorul de 2-1, pe teren propriu, în faţa formaţiei Genoa, în etapa a VII-a din Serie A. Boriello, atacant împrumutat de la Milan pentru un sezon, a deschis scorul în minutul 34, iar Brighi a majorat diferenţa de pe tabelă în minutul 53. Rudolf a redus din handicap cu 12 minute înainte de finalul partidei. Lobonţ a fost notat cu 6,5 pentru evoluţia sa de agenţia Datasport, care a scris despre el următoarele: „A învins bine poarta în faţa lui Criscito în prima repriză şi a avut o intervenţie de senzaţie în faţa lui Sculli, în partea a doua, chiar dacă atacantul oaspeţilor a fost în ofsaid. La incursiunea lui Rudolf, când Genoa a marcat singurul ei gol, nu putea să facă mai mult“.
Rezerva lui Lobonţ a fost Doni, iar titularul obişnuit al postului de portar al Romei, Julio Sergio, este accidentat.
Într-un alt meci, AC Milan s-a impus pe San Siro, cu 3-1, în faţa lui Chievo Verona. Brazilianul Pato a făcut ca tabela să arate 2-0 la pauză, graţie reuşitelor sale din minutele 18 şi 30. Suedezul lui Milan, Ibrahimovic, a înscris în propria poartă în minutul 70, când scorul a devenit 2-1, iar veronezii au avut şansa să egaleze câteva minute mai târziu, când s-a opus Abbiati şutului fostului stelist, Thereau. Robinho a marcat pentru 3-1 în minutul 90. Celelalte meciuri ale etapei s-au jucat ieri, după închiderea ediţiei.