11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAdi Neagu, record balcanic

Adi Neagu, record balcanic

Atleţii veterani craioveni s-au întors cu şase medalii de la Campionatul Balcanic, desfăşurat la Larissa (Grecia). Cea mai bună performanţă a obţinut-o Adrian Neagu (CS Universitatea Craiova), care a luat două medalii de aur, la săritura în lungime, respectiv triplusalt, la categoria de vârstă +55 de ani. Mai mult, acesta a stabilit un nou record balcanic la triplusalt – 11,20 m. „Sunt foarte bucuros că am doborât acest record, vechi de 16 ani, precedentul fiind 11,14, în condiţiile în care acesta a fost primul meu concurs oficial în care am participat la această probă, triplusalt“, a spus Neagu, care anul acesta a urcat pe podium şi la Campionatul European din Ungaria, cucerind medalia de bronz la lungime. Alt reprezentant de la CS Universitatea Craiova, Marian Ilie (categoria de vârstă +40 de ani), a cucerit medalie de bronz la triplusalt şi s-a clasat pe locul patru la săritura în lungime. Atât Neagu, cât şi Marian Ilie au fost sprijiniţi financiar la acest concurs de directorul CS Universitatea Craiova, Pavel Badea. CSM Craiova a fost reprezentat la Campionatul Balcanic de trei sportivi: Angela Minculescu (+75 de ani) – dublă campioană balcanică la suliţă şi greutate, Constantin Bobei (+75 de ani) – argint la aruncarea suliţei şi Liviu Boboc (+60 de ani) – locul patru la aruncarea suliţei şi locul cinci la aruncarea discului. România a avut o delegaţie numeroasă, formată din aproximativ 100 de sportivi, ocupând locul doi în clasamentul final pe medalii, după ţara gazdă, Grecia.