Au marcat: Precup (‘21), Bârsan (‘45)/ Budescu (‘43).
Alro Slatina: Tătaru – Kalai, Vişa, Quist, Vodiţă – E. Stoica, Pasăre, Precup, D. Ene (‘79, Răducu), Bîrsan (‘62, Dumitra), Sg. Popescu (‘42, Voicu). Antrenor: Corneliu Papură.
Petrolul Ploieşti: Vlad – Cârjă, Stegaru (‘55, Plecanciuc), Bozga, P. Stoica – Opriţa, Benga (‘46, C. Stoica), Enescu, Fl. Dumitru – Budescu, D. Stan (‘59, M. Ene). Antrenor: Valeriu Răchită.
Cartonaşe galbene: Sergiu Popescu, Dumitra, Tătaru, Stoica/Bozga.
Au arbitrat: I. Ivan – Ed. Ungureanu, B.Velicu.

Alro, formaţia slătineană pregătită de Corneliu Papură, a reuşit să stopeze seria victoriilor echipei Petrolul, liderul seriei a II-a. Aluminiştii au început partida încrezători în şansele pe care le au şi prima jumătate a reprizei întâi le-a aparţinut. Golul a venit în minutul 21, când Precup l-a învins pe portarul Vlad cu un şut din afara careului de 16 metri, 1-0. Partida a continuat într-un ritm alert, iar în minutul 43 ploieştenii au reuşit egalarea după o fază confuză, când Budescu a expediat un şut la colţul lung din afara careului, iar mingea s-a oprit în plasă, 1-1. La pauză însă s-a intrat cu avantaj pentru Alro deoarece, la două minute după golul Petrolului, echipa de pe malul Oltului a reuşit să preia din nou conducerea prin Bârsan, care l-a învins pe Vlad cu un şut plasat de la 16 metri, 2-1. Astfel, scorul la pauză avea să fie şi scorul final, deşi ambele formaţii şi-au creat destule ocazii de a marca şi în repriza a doua. Oltenii şi-au continuat seria rezultatelor pozitive înregistrate în ultimele partide, iar Petrolul Ploieşti şi-a întrerupt seria victoriilor pe linie pe care le-a obţinut în primele cinci partide ale sezonului. Valeriu Răchită, antrenorul liderului, a anunţat după meci măsuri drastice împotriva unor jucători, inclusiv rezilierea unor contracte. Până la meciul cu Alro Slatina, ultima înfrângere a Petrolului data din 17 octombrie 2009!