10.3 C
Știri de ultima orăSportStatistica etapei a şaptea

Statistica etapei a şaptea

Pentru a doua oară în anul competiţional actual, oaspeţii nu au înregistrat victorii (etapele 2,7). Totodată, şase succese pentru gazde s-au mai contabilizat în runda a 4-a. În total, gazdele au câştigat 31 de jocuri, oaspeţii 11, iar 21 de partide s-au încheiat la egalitate.
Cele două rezultate de 1-0 consemnate au făcut ca acest scor să fie cel mai întâlnit în etapele 1-7, de 11 ori (4 oaspeţii). De asemenea, cea mai importantă victorie a Vasluiului în Liga 1, 4-0 contra Oţelului, a fost şi primul astfel de rezultat înregistrat în ediţia 2010/2011.
Timişoara a bifat al 5-lea rezultat de egalitate şi a rămas singura neînvinsă. La polul opus este Astra, care nu a cunoscut încă gustul succesului, obţinând doar 5 remize.
11 jucători au debutat în ultima etapă, a şaptea, cei mai mulţi pentru Unirea – 5 şi CFR – 3.
13 fotbalişti au adunat minute pentru două echipe în campionatul actual, printre aceştia aflându-se şi Dorel Stoica.
Onofraş a bifat meciul 250 în Liga 1, Marius Niculae – partida 150, iar francezul Nasser (Pandurii) a disputat contra Craiovei jocul cu numărul 50.
După jucarea etapei, Universitatea Craiova este echipa cu cea mai mare cădere în clasament, 4 locuri, de pe 11 pe 15.
Bulgarul Iliev a înscris pentru a 5-a oară în campionatul României, acesta bifând la Târgu Jiu a 22-a prezenţă în tricoul Craiovei. Şi fostul component al „Ştiinţei“ din vremea când echipa-fanion a Olteniei evolua în B, Daniel Orac, a dat luni seară al 5-lea gol pe prima scenă.
Până în prezent, s-au înscris în cele 63 de jocuri 171 de goluri, 102 de către gazde – 69 de oaspeţi, 72 în prima repriză – 99 în a doua, 28 din penalti. De asemenea, s-au mai contabilizat 15 duble şi un autogol.
Pentru a 3-a etapă consecutivă se consemnează câte 5 eliminări, astfel că numărul total al cartonaşelor roşii contabilizate a ajuns la 24, CFR fiind lideră cu 4.
În runda a 7-a au fost prezenţi pe teren 70 de străini, 36 pentru gazde şi 34 la oaspeţi. 59 dintre aceştia au intrat ca titulari.
Sportul – Victoria Brăneşti a fost prima partidă din ediţia actuală în care nu au evoluat jucători străini. Prin cele 3 debuturi de la CFR, echipa din Gruia a redevenit lideră în ceea ce priveşte numărul de străini ce au bifat minute în stagiunea curentă, 19.
Ultima rundă a adus şi un record pentru sezonul actual: 13 goluri marcate de jucătorii străini, ei având în total 51 de reuşite. Ultima oară când au înscris mai multe goluri într-o etapă a fost în campionatul 2008/2009, etapa 31-14 goluri.