10 C
Știri de ultima orăSportPoloiştii au remizat cu Muntenegru

Poloiştii au remizat cu Muntenegru

Naţionala de polo a României nu a reuşit să obţină decât o remiză în jocul de duminică seară, cu campioana europeană en-titre Muntenegru, scor 9-9 (3-3, 1-3, 4-1, 1-2), rezultat în urma căruia a terminat pe locul 4 în Grupa A, ratând şansa de a merge în sferturile de finală la CE de la Zagreb, informează Asport. România, pregătită de ungurul Istvan Kovacs, va juca acum pentru locurile 7-10, joi urmând să întâlnească învingătoarea dintre Macedonia şi Turcia.
În Grupa B, Ungaria a terminat pe primul loc şi s-a calificat direct în semifinale, fiind urmată de Serbia şi Germania, care şi-au asigurat prezenţa în sferturi, ultimele trei locuri fiind ocupate de Grecia, Macedonia şi Rusia.
La această ediţie a CE de polo, România a înregistrat două victorii (12-6 cu Turcia, 11-10 cu Spania), două înfrângeri (7-13 cu Croaţia, 7-10 cu Italia) şi un egal (9-9 cu Muntenegru).