27.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportDaniel Niculae s-a răzbunat pe fosta echipă

Daniel Niculae s-a răzbunat pe fosta echipă

În luna ianuarie, Daniel Niculae îşi manifesta intenţia de a pleca de la Auxerre, deoarece conducerea grupării franceze nu i-a făcut o ofertă de prelungire a contractului. A urmat pentru „Nico“ un retur de excepţie, care a ajutat-o pe Auxerre să prindă un loc de Champions League, dar nici acest lucru nu i-a convins pe oficialii lui AJ să-l păstreze. În vară, atacantul a semnat cu Monaco, iar duminică seară, monegascii au întâlnit în etapa a 4-a din Ligue 1 fosta echipă a românului, pe care au învins-o cu 2-0. Niculae a deschis scorul în minutul 52 şi a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Al doilea gol al meciului a fost marcat de Aubameyang, în minutul 59. Este al doilea gol într-un meci oficial pentru Niculae, acesta reuşind să înscrie şi etapa trecută, contra celor de la Lens. „Am jucat pentru prima dată împotriva fostei mele echipe. Sunt prietenii mei. Respect mult staff-ul tehnic şi suporterii. Am petrecut acolo patru ani, la Auxerre, şi unul singur a fost puţin mai dificil. Sper doar ca în sezonul viitor să joc cu AS Monaco în cupele europene. Sunt foarte mulţumit de victorie, pentru că aveam nevoie de trei puncte ca să demonstrăm că suntem foarte puternici acasă“, a spus Niculae după meci. După această victorie, Monaco a urcat pe locul al şaptelea în clasament.
În altă partidă a rundei a patra, campioana Olympique Marseille a remizat pe terenul lui Bordeaux, scor 0-0. Oaspeţii au marcat primii, în minutul 12, prin Gonzalez, iar în minutul 34 au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Edouard Cisse. Bordelezii au egalat în minutul 88, prin Modeste. Marseille ocupă locul al zecelea în clasament, în timp ce Bordeaux se situează pe poziţia a 14-a. Lideră este Toulouse, singura formaţie cu maximum de puncte (12). Alte rezultate din Ligue 1: Sochaux – PSG 3-1, Lille – Nice 1-1, Lorient – Lyon 2-0, Nancy – Toulouse 0-2, Valenciennes – Montpellier 0-1, Saint Etienne – Lens 3-1, Caen – Brest 0-2, Arles – Rennes 0-1.