12 C
Știri de ultima orăSportNiculae, omul meciului

Niculae, omul meciului

Daniel Niculae a spart gheaţa în actuala ediţie a campionatului Franţei. Internaţionalul român a marcat primul gol al meciului pe care echipa sa, AS Monaco, l-a terminat la egalitate, scor 2-2, pe terenul lui Lens, în etapa a 3-a. Niculae a deschis scorul în minutul 19, cu un şut de la peste 30 de metri, iar coechipierul său Aubameyang a majorat diferenţa de pe tabelă în minutul 69. Lens a egalat însă graţie reuşitelor lui Adriano (‘73) şi Roudet (‘83). Daniel Niculae a fost desemnat de cotidianul L’Equipe cel mai bun jucător de la Monaco, notându-l cu 7. De la monegasci, doar Park Chu-Young şi Aubameyang au primit 6, ceilalţi fiind notaţi cu 4 sau 5. Monaco ocupă locul 15 în clasament, cu 3 puncte după trei meciuri, obţinute după trei remize. În aceeaşi etapă a 3-a din Ligue 1, campioana en-titre, Olympique Marseille, a învins cu 2-0 pe teren propriu pe Lorient, prin golurile marcate de Heinze (‘6) şi Taiwo (‘75). Aceasta a fost prima victorie obţinută în campionat de gruparea de pe „Stade Velodrome“, care a urcat pe locul al 12-lea. Lideră este Toulouse, cu nouă puncte din nouă posibile, după victoria cu 2-1 înregistrată în meciul cu nou-promovata Arles-Avignon. Alte rezultate: Rennes – Saint Etienne 0-0, Nice – Nancy 1-1, Lyon – Brest 1-0, Auxerre – Valenciennes 1-1. Partidele Montpellier – Caen, Sochaux – Lille şi PSG – Bordeaux s-au jucat aseară, după închiderea ediţiei.