13.4 C
Știri de ultima orăSportSorana, în turul doi

Sorana, în turul doi

Târgovişteanca Sorana Cârstea (20 de ani) a acces în optimile de finală ale turneului de la Istanbul (Turcia), dotat cu premii totale de 220.000 de dolari, informează Mediafax. Sportiva noastră, aflată pe locul 69 în clasamentul mondial în această săptămână, a dispus în turul inaugural, după o oră şi 41 de minute, cu scorul de 7-6 (4), 6-3, de Akgul Amanmuradova (Uzbekistan), locul 111 WTA.
În faza următoare a competiţiei, Sorana Cârstea o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Patty Schnyder (Elveţia), cap de serie numărul 8 şi numărul 54 în clasamentul mondial, şi Johanna Larsson (Suedia), locul 66 WTA.
Pentru calificarea în turul doi, Sorana Cârstea şi-a asigurat 30 de puncte WTA şi un cec de 2.950 de dolari.

Hănescu pe „tobogan“

Bucureşteanul Victor Hănescu (29 de ani) a bifat cea de-a patra înfrângere consecutivă, ieri fiind eliminat în prima rundă a concursului de la Gstaad (Elveţia, 450.000 de euro). Tenismanul nostru (52 ATP)  a fost eliminat de spaniolul Daniel Gimeno-Traver (74 ATP), care s-a impus cu un dublu 6-4, la capătul a 75 de minute. Pentru participarea la turneul de la Gstaad, pe care l-a câştigat în 2008, Victor Hănescu va încasa un cec în valoare de 3.885 de euro, dar nu va primi nici un punct ATP. Jucătorul român nu a mai câştigat nici un meci după ce a abandonat în partida cu Daniel Brands, din turul trei al turneului de la Wimbledon. Hănescu a participat de atunci la trei turnee, Hamburg, Stuttgart şi Gstaad.