10 C
Știri de ultima orăSportAmicalele Ştiinţei

Amicalele Ştiinţei

Universitatea dispută mâine încă un amical, cu Neftchi Baku, din Azerbaidjan, fiind a treia partidă de verificare în Austria, după cele jucate vineri seară (13-0 cu Sportklub Bischofshofen) şi cel de aseară, cu Fleetwood Town FC (Liga a V-a engleză), meci încheiat după închiderea ediţiei.

Vineri, Universitatea a început partida amicală cu Sportklub Bischofshofen în formula: Lung – Dănănae, V. Găman, Iliev, Buşu – Prepeliţă, Dilevski, Ologu, M. Costea, Stoianof, Dina. După primele 45 de minute, oltenii au condus cu scorul de 3-0, golurile fiind marcate de: Dina (min. 24), Ologu (min. 26) şi Mihai Costea (min. 33). În repriza a doua, conform site-ului oficial al clubului, antrenorul principal Aurel Ţicleanu a folosit altă formulă de joc: Hotoboc – Buleică, Barbu, I. Popescu, Bărboianu, Firţulescu, Nicolae, Gargorov, Gîngioveanu, Roman (‘78, Gogoşoiu), Henry Antchouet. Cele zece goluri din al doilea mitan au fost înscrise de: Gogoşoiu (min 79, 85 şi 90), Antchouet (min. 55 şi 77), Firţulescu (min. 60), Buleică (min. 75), Gîngioveanu (min. 88), plus două autogoluri ale celor de la Sportklub Bischofshofen (min. 46 şi 62). În programul de partide de verificare al grupării alb-albastre în această săptămână a apărut o problemă. După partidele (anunţate pe site-ul clubului) de marţi (cu Neftchi Baku, Azerbaidjan) şi joi (cu NK Osijek, Croaţia), oltenii ar fi trebuit să dispute „celebrul" amical cu Juventus – duminică, 11 iulie. Acest test a fost anulat de Juventus. La revenirea în ţară, pe 17 iulie (sâmbătă), pe „Municipalul" din Turnu Severin este programat un amical al Ştiinţei cu Gaz Metan CFR Craiova.