8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCinci medalii la marş pentru CSM-LPS

Cinci medalii la marş pentru CSM-LPS

Parcul Herăstrău din Bucureşti a găduit sâmbătă finala Campionatului Naţional la marş, seniori şi tineret, pe distanţa de 20 de kilometri. În absenţa Claudiei Ştef, care este însărcinată şi nu a mai putut lupta pentru un nou titlu naţional, sportivii craioveni, de la CSM şi LPS „Petrache Trişcu" s-au întors acasă cu cinci medalii, dar nici una de aur. La feminin, individual, cea mai bună clasare a obţinut-o Georgiana Enache (CSM-LPS), locul şase la general, dar a câştigat medalie de bronz la tineret. Colegele sale Ioana Manolache şi Simona Potecaru au încheiat cursa pe locurile 11, respectiv 13, iar în urma acestor clasări echipa CSM-LPS „Petrache Trişcu" a cucerit două medalii: argint la tineret şi bronz la senioare. La masculin, individual, Dragoş Berendei (CSM-LPS) a încheiat cursa pe locul şapte şi a luat bronz la tineret, Aurel Ianoşi (CSM) s-a clasat pe locul 16, iar Cosmin Ianoş (CSM) pe poziţia 17. La echipe, CSM Craiova a luat bronz la tineret, iar la seniori s-a clasat pe locul cinci. Competiţia organizată de Federaţia Română de Atletism a adunat la start 33 de sportivi (13 fete şi 20 de băieţi).