11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAlice Iliuţă, campioană

Alice Iliuţă, campioană

Judoka de la CSM-LPS „Petrache Trişcu" Craiova şi de la Independenţa Calafat au obţinut opt medalii la finala Concursului Naţional pentru copii cu vârsta până în 11 ani (U 11), desfăşurată în weekend în localitatea Techirghiol din judeţul Constanţa. CSM-LPS „Petrache Trişcu" Craiova a obţinut patru medalii, una de aur, una de argint şi două de bronz. Titlul de campioană naţională a fost cucerit de Alice Iliuţă, la categoria -44 de kilograme, pe treapta a doua a podiumului a urcat Maria Mândoiu (-48 de kilograme), iar bronz au obţinut Cristina Staicu (-48 de kilograme) şi Beatrice Vlăduţ (+48 de kilograme). Clubul Independenţa Calafat (antrenor Alexandru Pop) a obţinut la Techirghiol tot patru medalii, trei de argint, prin Mihai Iota (-24 de kilograme), Roxana Stanciu (-26 de kilograme), Maria Mincă (-32 de kilograme) şi una de bronz, cucerită de Mugurel Rova (-30 de kilograme). Al doilea titlu naţional pentru Oltenia a fost obţinut de Maria Pascu (-29 de kilograme) de la CSS Slatina. La competiţie au participat 227 de sportivi legitimaţi la 59 de cluburi. La sfârşitul acestei săptămâni va fi rândul sportivilor de la categoria de vârstă U 13 să lupte pentru medalii, finala fiind programată la Bistriţa.